Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Strona BIP Urzędu

Jubileusz 50-lecia pożycia par małżeńskich "Złote Gody"

Poprawiono: 05 grudzień 2017
Utworzono: 17 październik 2017

W dniu 14 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu  miała miejsce uroczystość związana z jubileuszem 50-lecia pożycia małżeńskiego.

Uroczystość została poprzedzona mszą św. sprawowaną przez wikariusza Parafii Borowie ks. Kamila Stańczuka w intencji par obchodzących jubileusz.

Na jubileuszu obecni byli: Przewodnicząca Rady Gminy Borowie Alicja Szaniawska, wikariusz parafii Trójcy Św. w Borowiu ks. Kamil Daniluk, zastępca kierownika USC Hanna Sitek oraz gospodarz uroczystości Wójt Gminy Wiesław Gąska.

Dyrektor GOK Katarzyna Iwaniec przywitała zebranych, a także złożyła dostojnym Jubilatom  gratulacje i życzenia, a następnie poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy, który skierował do Jubilatów następujące słowa:

"Miło mi Państwa powitać na uroczystych obchodach jubileuszu pożycia małżeńskiego, jubileuszu szczególnego, bowiem zwie on się Złotymi Godami.

Cieszę się bardzo, że zechcieli Państwo spędzić wspólnie z nami dzisiejszy dzień, by spojrzeć razem na minione lata i mniemam, że podzielicie  się Państwo refleksjami, a przede wszystkim udzielicie nam odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie: co trzeba zrobić żeby dwoje ludzi mogło ze sobą spędzić 50 lat.

Złote Gody to jubileusz, obchodzony szczególnie uroczyście w naszej, polskiej tradycji, również od wielu lat także, w gminie Borowie. Jest to Jubileusz, za sprawą którego patrzymy na Was drodzy Państwo z podziwem i chylimy przed Wami z szacunkiem i pokorą głowy. Państwa obecność tu, na tej uroczystości,  dowodzi, że wbrew wszelkim przeciwnościom, dochowaliście, przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest dawaniem, nie braniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku.

 Jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego należy do uroczystości, w których uczestniczymy z wielkim wzruszeniem. Taka Rocznica ślubu, to szczególna okazja, aby się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągnęliście w ciągu wspólnego życia. 50 lat temu zawarliście drodzy Państwo związki małżeńskie.  To znaczy że dwoje bliskich sobie ludzi  połączyło swój los, postawiło całe swoje życie na jedną przysłowiową kartę, Wówczas złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” , włożyliście na palce obrączki będące symbolem Wasze miłości. Otworzyła się przed Wami drodzy Państwo Wielka Księga białych niezapisanych kart. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymaliście. Możliwe to było tylko dlatego, że darzycie się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Z Waszego życia wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub wybiorą wspólną drogę małżeńskiego pożycia.

 

Szanowni Jubilaci,

Przychodziły na świat w Waszych małżeństwach zapewne  dzieci. Usilnie zabiegaliście, nie tylko o ich fizyczny, ale głównie o ich duchowy rozwój. Uczyliście je otaczającego świata i pierwszych słów. Przywiązania do ludzi i zaufania do nich. Gdy dzieci dorastały razem pokazywaliście im słowem i własnym przykładem jak żyć, by być dobrym człowiekiem.   Spotykacie się, Drodzy Jubilaci na uroczystościach rodzinnych i przy zwykłych okazjach, wymieniacie nawzajem poglądy, gotowi jesteście na pewno spieszyć sobie z moralnym wsparciem i pomocą.

 Jesteście przykładem dobrych rodzin. Oglądacie się dziś na pewno na punkt wyjścia, na ten zegar, który wybił dla Was 50 lat wspólnego życia małżeńskiego. Zegar, którego wskazówek zatrzymać się nie da. Ale warto też zajrzeć do tej Księgi która na początku Waszej wspólnej drogi zawierała białe niezapisane kartki. Co w niej jest teraz, jakie treści zostały napisane. Wszyscy jesteśmy ciekawi, ale mogę z całą stanowczością odpowiedzieć. …..  Dziś z pewnością martwicie się o dzieci, o wnuki, jak ułożą sobie własne życie w tej naszej trudnej rzeczywistości. Czy dopisze Wam zdrowie, by móc cieszyć się tym, jak rozwijają się następne pokolenia.

 Możecie również z dumą stwierdzić, że dobrze wywiązywaliście się ze swoich obowiązków wobec siebie, dochowując sobie przez tyle lat wierności małżeńskiej. Z tej tak miłej okazji, jubileuszu Waszego pożycia małżeńskiego składam Wam, Drodzy Jubilaci gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi życia. Za Waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości ale też łzy smutki, goryczy, bólu i cierpienia, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włosy na Waszej skroni. Moje skromne słowa nie byłyby pełne, gdybym w tak ważnym dniu nie złożył Państwu życzeń na przyszłość. Życzę Wam, Drodzy Państwo długich i pogodnych lat życia. Życzę wszystkiego najlepszego w następnych latach, aby Wam drodzy Państwo zdrowie dopisywało  a bliscy Wam ludzie otaczali Was miłością, rodzinnym ciepłem i szczęściem!

Drodzy Jubilaci

w dowód Waszego społecznego uznania, dla trwałości małżeństwa i rodziny, na wniosek Wójta Gminy BOROWIE Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda przyznał Państwu Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, jest odznaczeniem, na które pracuje się najdłużej, bo ponad 18 250 dni.  Gratuluję Państwu tego wyróżnienia, jak też tego pięknego jubileuszu i jeszcze raz życzę wielu kolejnych lat przeżytych w zdrowiu, miłości i wzajemnym szacunku, życzę radości z każdego kolejnego dnia i wszelkiej pomyślności, byśmy mogli świętować kolejne jubileusze.

Następnie Wójt Gminy odczytał Postanowienie Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy z dnia 12 czerwca 2017 roku. „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” odznaczone zostały następujące pary:

 1. Państwo Marianna i Leon Frelek zam. Słup Pierwszy
 2. Państwo Władysława i Tadeusz Gościej zam. Jaźwiny
 3. Państwo Maria i Zdzisław Malitka zam. Kamionka
 4. Państwo Barbara i Zenon Malitka zam. Stara Brzuza
 5. Państwo Władysława i Stanisław Mikulscy zam. Głosków
 6. Państwo Janina i Marian Mucha zam. Brzuskowola
 7. Państwo Grażyna i Mieczysław Kaźmierczak zam. Głosków
 8. Państwo Jadwiga i Sylwester Kunka zam. Gościewicz
 9. Państwo Helena i Jerzy Łysiak Słup Pierwszy
 10. Państwo Celina i Tadeusz Płatek zam. Gościewicz
 11. Państwo Barbara i Henryk Poszytek zam. Gościewicz
 12. Państwo Zofia i Wacław Słomka zam. Gościewicz
 13. Państwo Barbara i Tadeusz Świątek zam. Iwowe
 14. Państwo Teresa i Marian Witek zam. Gościewicz
 15. Państwo Marianna i Mieczysław Zając zam. Głosków
 16. Państwo Zofia i Eugeniusz Jaroń zam. Gościewicz
 17. Państwo Janina i Henryk Zawadzcy zam. Kamionka

Dostojnym jubilatom oprócz medali wręczono kwiaty oraz upominki. Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnej lampki szampana, pamiątkowych zdjęć oraz wspomnień.

Uroczystość uświetniły występy chóru szkolnego „Orchidea” z Zespołu Oświatowego w Borowiu.

 

 

Kontakt

Gmina Borowie, woj. mazowieckie

ul. A. Sasimowskiego 2

tel./fax 25 685 90 70/72

gmina@borowie.pl

Do góry

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.