80. rocznica Bitwy pod Jaźwinami - wystąpienie Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąski

Drukuj

Panie Pośle, Drodzy Kombatanci, Szanowne Poczty Sztandarowe, Czcigodni Księża , Pani Starosto,  Pani Przewodnicząca wraz z radnymi rady gminy, Drodzy nauczyciele i wychowawcy, Państwo sołtysi, Drodzy druhowie strażacy, Droga młodzieży, Szanowni Mieszkańcy Jaźwin, droga rodzino kapitana Wiścickiego, szanowni Państwo zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości,

      Zgromadziła nas, tu w Jaźwinach wola upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, a przede wszystkim wola oddania hołdu bohaterskim żołnierzom Bitwy pod Jaźwinami stoczonej 16 września 1939 roku pomiędzy żołnierzami armii polskiej i niemieckiej.

80 lat temu 1 września 1939 roku  o godzinie 4.34  na Westerplatte ciszę rozdarły  salwy armatnie oddane z niemieckiego pancernika. Granice Rzeczypospolitej przekroczyły  wojska niemieckie, w ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz rozpoczynając podbój świata. Dwukrotnie liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początku października, mimo że od 17 września po wkroczeniu na ziemie polskie Armii  Czerwonej, walczyliśmy na dwa fronty. Bitwa pod Jaźwinami w  dniu 16 września 1939 roku jest dowodem na, że po pierwsze wojska niemieckie wdarły się w głąb kraju, a po drugie, że armia polska toczyła zacięty bój o każdy skrawek ziemi. W bitwie pod Jaźwinami zginęło 24 żołnierzy polskich, a w kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło pawie sześć milionów polskich obywateli czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać.

Dla nas, mieszkańców gminy Borowie jest ważne, że  chcemy wspólnie budować tożsamość, przechowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno swych małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej z dużej litery.

Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń.

Obrona polskiego honoru, o którym w przeddzień wojny mówił minister Beck była bardzo kosztowna, ale nieunikniona, bo mimo ofiar Polska istnieje i może być naszą wspólną dumą. Dlatego dziś chylimy głowy przed poległymi, oddając szczególną cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i nadal są wśród nas.                                                                                    
Szanowni Państwo, Dziękuję wszystkim Państwu za uczestnictwo w dzisiejszej uroczystości. serdecznie dziękuję za dzisiejszą lekcję patriotyzmu. Dziękuję  księżom za sprawowanie Eucharystii, dziękuję  kombatantom i pocztom sztandarowym, strażakom i młodzieży, już dziękuję za koncert Gminnej Orkiestrze Dętej i występ młodzieży z Zespołu Oświatowego w Borowiu, które za chwilę zobaczymy i usłyszymy, dziękuję Panu Radnemu, Pani sołtys, radzie sołeckiej, Kołu Gospodyń wiejskich, miejscowej straży, z głębi serca serdeczne podziękowania składam rodzinie kapitana Wiścickiego i innym członkom rodzin za trud przyjazdu na tę uroczystość i bycia razem z nami,  i wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie dzisiejszej uroczystości.

 

Strona korzysta z tzw. plików cookies w celach gromadzenia statystyk oglądalności. Ustawienia plików cookies możesz zmienić w konfiguracji przeglądarki.